Kolagen je dragoceni protein ključan za zdrav izgled naše kože, kose i noktiju, ali i pravilnu funkciju zglobova i kostiju. Saznajte sve o kolagenu i kako da sprečite njegov prirodni gubitak.



Šta je kolagen?

Kolagen je glavni strukturni protein u našim tkivima. On čini 30% ukupnih proteina prisutnih u našem telu. Ulazi u sastav kostiju, hrskavice, vezivnog tkiva, tetiva, kože, kose i noktiju. Takođe pomaže u stvaranju proteina kao što je keratin koji izgrađuje našu kožu, kosu i nokte. Postoji nekoliko vrsta kolagena, a svaki ima specifičnu ulogu i nalazi se u različitim tkivima. Do sada je identifikovano najmanje 28 tipova kolagena, ali najčešći i najvažniji su tipovi I, II, III, IV i V.
1.Kolagen tip I
Najzastupljeniji – čini oko 90% kolagena u telu. Nalazi se u koži, kostima, tetivama, ligamentima, rožnjači, zubima. Obezbeđuje strukturu i čvrstinu koži, kostima i vezivnim tkivima. Ovaj tip kolagena je najzastupljeniji u cicatrizaciji (procesu zarastanja rana).
2. Kolagen tip II
Prisutan u hrskavici i zglobovima. Pruža elastičnost i omogućava amortizaciju zglobovima. Važan je za strukturu hrskavice koja omogućava glatko kretanje zglobova.
3. Kolagen tip III
Nalazi se u koži, krvnim sudovima, unutrašnjim organima. Formira mrežu za podršku tkivima, posebno onima koje se stalno šire i skupljaju (kao što su krvni sudovi i unutrašnji organi). Često se javlja u ranim fazama zarastanja rana, zajedno sa tipom I.
4. Kolagen tip IV
Ulazi u sastav bazalnih membrana i pruža im strukturalnu podršku, odnosno pomaže da ćelije epitela zadrže strukturu. On ima ključnu ulogu u održavanju strukturne stabilnosti i funkcionalnosti tkiva, posebno kod organa kao što su bubrezi, pluća i koža.
5. Kolagen tip V
Kolagen tip V je manje zastupljen u telu nego ostali tipovi kolagena, ali ima ključnu ulogu u formiranju i održavanju vezivnog tkiva. On se obično nalazi u kombinaciji sa kolagenom tipa I i igra važnu ulogu u pravilnoj organizaciji vlakana kolagena, čineći ih jačim i otpornijim.

Kako starenje utiče na produkciju kolagena?

Kolagen se prirodno sintetiše u našem organizmu, u ćelijama fibroblasta, zahvaljujući procesima koji uključuju različite aminokiseline, enzime i kofaktore. Proizvodnja kolagena u organizmu je najaktivnija tokom detinjstva i mladosti, ali se postepeno smanjuje s godinama.


Otprilike nakon 25. godine života, sinteza kolagena počinje da opada, a proces starenja postaje vidljiviji.





Smanjena proizvodnja kolagena najčešće se primećuje kroz opadanje kvaliteta:

        • Kože, kose i noktiju - Koža postaje tanja, manje elastična i sklonija borama. Nokti postaju tanji i lako lomljivi a kosa pojačano opada i gubi kvalitet.
        • Zglobova -  Smanjuje se elastičnost i čvrstoća zglobova i tetiva, što može dovesti do problema poput bolova u zglobovima i smanjene pokretljivosti.
        • Kostiju - Opada gustina kostiju, što može povećati rizik od osteoporoze i lomova.


        Koji još faktori doprinose smanjenju nivoa kolagena?

        Gubitak kolagena je prirodan proces koji se ubrzava s godinama, ali postoje i drugi faktori koji mogu dodatno usporiti ili sprečiti produkciju kolagena u telu. Neki od najvažnijih su:

        UV zračenje: Prekomerno izlaganje UV zracima oštećuje kolagena vlakna u koži, dovodeći do preuranjenog starenja, pojave bora i gubitka elastičnosti kože. Ovo je poznato kao fotostarenje.

        Pušenje: Nikotin i druge hemikalije iz cigareta oštećuju krvne sudove, smanjujući dotok kiseonika i hranljivih materija do kože. Pušenje takođe smanjuje proizvodnju kolagena i ubrzava razgradnju postojećeg kolagena, što rezultira pojavom bora i smanjenim tonusom kože.

        Zagađenje: Zagađivači iz okoline, poput smoga i hemikalija, stvaraju slobodne radikale koji oštećuju molekule kolagena i ubrzavaju njihovu razgradnju.

        Loša ishrana: Nedovoljan unos proteina, antioksidanasa, vitamina i minerala može negativno uticati na sintezu kolagena. Vitamin C je posebno važan za sintezu kolagena, pa njegov nedostatak može smanjiti sposobnost tela da proizvodi i održava kolagen.

        Stres: Hronični stres povećava nivo hormona kortizola, koji može inhibirati sintezu kolagena i podstaći njegovu razgradnju. Stres takođe doprinosi upalnim procesima u telu, što dodatno oštećuje kolagena vlakna.

        Loš san: Nedovoljno sna utiče na regenerativne procese u organizmu, uključujući proizvodnju kolagena. Tokom spavanja telo obnavlja oštećena tkiva, a manjak sna ometa taj proces.

        Unošenje alkohola: Prekomerno konzumiranje alkohola može dehidrirati kožu i smanjiti proizvodnju kolagena, što dovodi do gubitka elastičnosti i pojave bora.


        Kako sprečiti gubitak kolagena?

        Sprečavanje gubitka kolagena ključno je za očuvanje mladolikog izgleda kože, zdravlja zglobova i elastičnosti tkiva. Evo 6 efikasnih načina kako možete usporiti proces gubitka kolagena:

        1. Kreme za  zaštitu kože od sunca: UV zračenje ubrzava razgradnju kolagena. Koristite kremu sa zaštitnim faktorom (SPF) svaki put kada izlazite napolje, bez obzira na vremenske uslove. Kape i naočare za sunce takođe pomažu u zaštiti kože.

        2. Pravilna ishrana: Uključite u ishranu hranu bogatu proteinima, vitaminom C, cinkom i bakrom. Namirnice poput citrusnog voća, zelenog lisnatog povrća, orašastih plodova i ribe podstiču sintezu kolagena i štite kožu.

        3. Hidratacija: Pijte dovoljno vode kako bi vaša koža bila hidrirana i elastična. Dobra hidratacija podstiče regeneraciju ćelija i pomaže u održavanju zdravog vezivnog tkiva.

        4. Prestanak pušenja i smanjenje alkohola: Ove loše navike oštećuju kožu i ubrzavaju razgradnju kolagena. Prestanak pušenja i umereno konzumiranje alkohola pozitivno utiču na zdravlje celog organizma, ali i zdravlje kože.

        5. Redovna fizička aktivnost: Vežbanje podstiče cirkulaciju krvi i doprinosi ishrani kože i vezivnih tkiva, što može pomoći u očuvanju kolagena i elastičnosti kože.

        6. Upotreba suplemenata sa kolagenom: Kolagen suplementi mogu pomoći u obnavljanju kolagena. Studije pokazuju da redovno uzimanje kolagena može poboljšati elastičnost kože i smanjiti pojavu bora.


        Benefiti suplementacije kolagenom

        Suplementacija kolagenom donosi brojne benefite za kožu, zglobove, kosti, mišiće, kosu i nokte, pa čak i za zdravlje creva i srca. Kako telo prirodno gubi kolagen s godinama, uzimanje suplemenata na bazi kolagena može pomoći u očuvanju mladalačkog izgleda i opšteg zdravlja. Razmislite o uvođenju kolagena u svoju svakodnevnu rutinu kako biste postigli dugoročne rezultate.

        BURЯA® Collagen BEAUTY  tečni kolagen sa dodatkom hijaluronske kiseline i vitamina C predstavlja idealnu podršku vašem organizmu u borbi protiv starenja i gubitka kolagena.

        Bioaktivni peptidi kolagena (VERISOL®) stimulišu sintezu kolagena, proteoglikana i elastina u fibroblastima (ćelijama kože). Na taj način, usporavaju proces starenja kože i poboljšavaju njen izgled. Bioaktivni peptidi kolagena, dobijeni hidrolizom kolagena tipa I i III, manje su molekulske mase u odnosu na kolagen, pa se lakše i brže vare i apsorbuju, što doprinosi ostvarivanju maksimalnih benefita proizvoda.


         

        Zaključak

        Kolagen je esencijalni protein za zdravlje kože, zglobova, kostiju i mišića, a njegov prirodni gubitak s godinama može dovesti do brojnih znakova starenja i problema sa pokretljivošću. Iako starenje ne možemo sprečiti, uvođenjem zdravih navika možemo ga itekako usporiti.

        Uvedite pravilnu ishranu, bogatu hranljivim materijama koje podstiču proizvodnju kolagena, birajte kvalitetne suplemente, pijte dovoljno vode i koristite zaštitu od sunca. Ovi koraci pomoći će vam da očuvate nivo kolagena u organizmu a samim tim i mladolikost i vitalnost.


        Vaša Esensa!